***PLEASE USE THIS SITE NOT http://www.tirasim.com*** Lütfen önemli bulduğunuz özel mesajlar, resimler gibi dosyalarınızın yedeğini alınız. Üyelerimizin http://www.tirasim.com yerine http://www.yeni.tirasim.com adresini kullanmaları önemle rica olunur. Yeni sistem çalışmaları nedeniyle artık http://www.tirasim.com üzerine yapılacak olan her türlü mesaj, resim vb. yüklemeler silinecektir. Foruma http://www.yeni.tirasim.com üzerinden devam edebilirsiniz, tüm veriler aktarılmıştır. (September 28, 2017)

http://www.yeni.tirasim.com üzerinde herhangi bir sıkıntı yaşarsanız lütfen Özel Mesaj ya da mail yoluyla bildiriniz. Firefox tarayıcı ile denenmiştir. Not: Firefox Quantum Beta sürümü yayındadır. (September 28, 2017)


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
porsuk , kili , firçalar , hakkinda , merak , edilenler , ve , tecrübelerim

PORSUK KILI FIRÇALAR HAKKINDA MERAK EDİLENLER VE TECRÜBELERİM...
#1
Değerli bir arkadaşımın soruları üzerine paylaştığım tecrübelerim.

Bir konuda size sormak istiyorum. Porsuk fırçalar da belli markaların fiyatları birbirinden oldukça farklı. Mutlaka ki kalite farkı vardır ama mesela forumda porsuklar hakkında yorumlarınızı okuduğum kadarı ile birbirine çok yakın kalite ve işlevsellikleri var.
Örneğin bir Simpson, Morris&Forndran, Rooney, Shavemac bunları okuduğum kadarıyla birbirine çok yakınlar. Burada kaliteyi etkileyen gerçek değer nedir.?


Simdi hocam shavemac harici tüm bu markalar aslında tarihi geçmişi olan markalar(shavemac tarihi üzerinde bir araştırmam yapmadım sadece bernd bros u biliyorum) ve zamanla yaptıkları kaliteli ürünler sonucunda fırça piyasasında tutunmuşlar.Adını simpson ailesinden alan ve şu anda Mark Watterson tarafından idare edilen simpson fırçaları da bu işe diğerlerinden bir adım daha önde..
Burada firmanın yıllardır göz önünde olması ,eski ürünlerinin bile hala kullanılıyor olması ,hala geleneksel methodlarla üretim yapması ürün kalitesi ve bilinirlik üzerinden marka değeri tüm bu beğenilere etken.
Morris and Forndran ve Rooney İngiltere de Lee Sabini tarafından yönetiliyor . Simpson fırçalara göre biraz daha ucuz olması ve neredeyse aynı kalitede olması onu wet shaving dünyasında en iyiler arasında tutuyor..
Lee Sabini Rooney direktörüyken sanırım rooney firmasını devir alıyor ve daha sonrada MF firmasını aynı şekilde.(aslında iki firmada köklü firmalar) Bundan 3 yıl öncesine kadar kendisi ile çok rahat iletişim kurarak custom fırça yaptırabiliyorken artık bir mail için haftalarca beklediğim hatta hiç cevap alamadığım oluyor belliki işler artık daha da yoğunKıl yapısı diyeceğim ama bu gün Simpsonun kıl kalitesinde başka marka yokmudur yada bu kılları sadece simpson şirketimi alabiliyorda böyle bir tekel oluşturmuş.?
Sap kaliteleri desem simpsonun sap kalitesi aman aman bir kalite yada tasarımada sahip değil. Standart reçine sap.

Evet hocam eski vintage sapları buna katmazsak eğer güncel üretimlerde sap konusunda çok fazla bir kaliteden söz etmem mümkün değil zaten sanırım tamamına yakını otomatik cnc tezgahlarda üretiliyor..(simpson hala geleneksel torna ile üretim yapıyor olabilir)
Kıl konusunda simpson’dan başka yakın kıl kalitesinde fırca yok mudur dersek elbette vardır ama simpson ve diğer bilindik büyük firmalar kılları bulk(işlenmemiş halde toplu) olarak alıyorlar ve ne işlem uygulanacaksa firma bünyesinde kendileri yapıyorlar .. yani eğer ağartılma gerekiyorsa da kendileri yapıyorlar bağlama gerekiyorsa da kendileri yapıyorlar.doğal olarak bu uyguladıkları methodlara ve derecelere göre kıllarının kaliteleri daha farklı oluyor.. Burada ben ağartılmış kıl kullanmıyorum diyen büyük oranda yalan söyler (eski üretim veya sınırlı miktarda kıl kullanan özel fırçalar hariç) örneğin eskiden 1000 adet fırca satılıyorsa şu anda milyon adet fırca satılıyor .eskiden tüm badgerlar doğal yollardan yakalanıp yolunuyorsa artık derisi yüzülmek için yetiştirilen badger çiftlikleri var..
Başka bir şey daha mesela TNG knotları yada Çinli İan'nın fırçaları, yada loyal'in knotlarının kalitesi yukarıda saydığım markalardan çokmu düşük. Emin değilim ama Rooney veya Shavemac uzun bir geçmişe sahip şirketler değiller bu adamlar nasıl bir kalitede fırça yapıp bu kadar kısa sürede marka olabilmişler. Sonuç olarak bu markalarda porsuk kıllarını çinden yada benzer uzak doğu ülkelerinden almıyormu. Yada aldıkları kıllar üzerinde farklı işlemlermi yapıyorlar ?.

TGN veya ian tang veya Loyal knotları bilindik markalar kadar iyimi dersek iyi olanlar var hatta daha iyi olanlar var da diyebilirim.
Aynen yukarıda dediğiniz gibi büyük çoğunluk çinden gelen kılları kullanıyorsa evet kesinlikle bazen aynı seviyede kıllara rastlamak mümkün .
Yalnız söyle bir durum sözkonusu: bazen aynı firmanın aynı iki model fırcasında bile kıl farkı olabiliyor buradan yola cıkarak bu kıllara uygulan işlemler,hayvanların yaşam şartlarına göre kıl kalitesinde değişiklikler söz konusudur. Örneğin benim aldığım duke 3 best ile sizin aldığınız bazen aynı olmayabiliyor.
Çinden alınan kıllar söz konusu oldugunda büyük firmalar kılları ya kendileri gidip yıllardır çalıştıkları aracı firmalardan secerek alıyorlar yada söz konusu yeni firma ise numune deneme yoluna gidiyorlar.(Çünkü her seferinde aynı kıl yapısını tutturmak çok zor)
Bu durumda Simpson firmasının aracısına mal veren üretici bazen aynı kılları TGN ye veya ian a yada diğer satıcılara da verebiliyor bu dönemde çok daha kaliteli kıl yapılarına rastlamak mümkün.
Uzun uğraşlar sonucunda birçok üretici ve satıcı ile tanışma fırsatım oldu (Simpson,Rooney,Frank shaving,Lijun shaving De long Loyal, TGN aklıma ilk gelenler) şimdi bunlardan TGN nin 2 band knotlarını cok beğenirim ve her zaman favorimdir. Güncel olarak ian tang fırçalarında fazla ağartma kullanmadığını belirtmişti o yüzden biraz daha sarımtırak,simpson ve diğerleri ak pak  
Loyal a tesadüf olarak alibaba da rastladım(Aslında firma satıcısı ve normalde firma ismi Shenzhen zhuimei) ve Çinli Amerikan vatandaşın markası WSP nin mal tedarikcilerinden birisi oldugunu anladım biraz zor oldu razı etmem ama başlangıçta birkaç knot aldım ve şaşırdım çünkü gercekten gördüğüm en kaliteli knotlardandı diyebilirim.Sonra arkası geldi daha fazla loyal knot aldım . Kendisi ile Uzun zamana yayılan konusmalarımız sonucunda ağzından aldığım Finest badgerın aslında ağartılmış Black badger oldugu ayrıca bazen best badger kılın kalitesine göre seviye seviye ağartılarak silvertip ve super badger yapıldıgı giriş seviyesi fırçalar için en adi ucuz kılların uçları kesilerek pure badger knot yapıldıgı bilgilerine ulaştım. (Bunlar üretici ve firma sırrıdır siz sorarsanız yok öyle şey denir yalanlanır   )Bunlar artık talebe göre ne şekilde üretim yapıyorlar kimse bilmiyor.Bilinen şu ki her firmanın badger kıl için verdiği isimlendirme faklı oluyor.
Örneğin İngiliz kent fırçaları silvertip olanların sadece badger dan imal oldugunu belirtmek için pure badger diye isimlendiriyor.
Son zamanların en popüler kıl çeşitlerinden manchurian aslında zamanında Simpson tarafından amerikadaki enchante dükkanına özel imalat bir fırçayken şimdilerde her firma üreticisi kendine ait bir manchurian ürünü çıkartmakta geri durmuyor . Aslında simpson firmasına ait satış pazarlama markası diyelim ama yinede manchurian diye satılan simpson fırçalar diğer normal 2 band fırçalara göre daha farklı işlemlerden geçtiği belli ve bu özellikte simpson manchurianları farklı kılıyor.

Birde Plisson fırçalarının kullandıgı HMW high mountain white terimi var . örneğin elimde 2 adet 2005 ten kalma hmw var ve kıl yapıları şu anki hmw lerde cok farklı aynı şekilde elimde aynı yıllardan shavemac fırçalarda var ve plisson hmw ler ile aynı karakterde.
Güncel HMW knotlar bunlardan farklı olmasına rağmen ben loyal den aldıgım hmw leri cok begenerek kullanıyorum ve tavsiye ederim.Ayrıca Loyal Premium silvertip te gayet başarılı.Best badger bildiğimiz standart silvertip ayarında.Bunları İspanyol fırca üreticisi javier el durida ya da (hobi olarak custom üretim yapıyor)bildirdim kendisi TGN two band ve silvertip kullanırken loyal ürünlerinide kullanmaya başladı   Bu arada TGN de loyal ürünlerinden hmw ve birkac model satıyor ama pahalı doğal olarak  

Aynı şekilde ian tang Fs satıcısıda kendisinin 2 band fırçalarının çin manchurian bölgesinden geldiğinin iddası ile bu isim altında pazarlama yapıyor. Firma asıl olarak Frank diye birine ait ve normalde ian bunu satıcısıyken şu an ian daha bilinir halde ve her zaman ben Frank shaving company B2C frank ise B2B kısmına hakim diyor bende Çinlinin yalancısıyım.
Bununla beraber ebaydaki diğer tang isimli satıcılar kuvvetle muhtemel firmanın kendisi forumda da konu actıgım üzere iki ayrı tang ten aldıgım fırçalar tek paket ve ana firma adresli olarak bana teslim oldu.

Eger denemek araştırmak isterseniz alibaba dan daha fazla knot satıcısı bulabilirsiniz .Ace shaving,Virginia sheng gibi.

Fırça geleneksel tıraşta benim için vazgeçilmezdir ,tabiki kıl tipi seçimi kişiye göre değişir fakat unutulmaması gereken şu ki kaliteli marka tesadüf eseri olunmuyor hocam  

Denediğim yüzlerce knot , fırça, kıl ve yukarıda saydığım üreticilerle olan uzun soluklu fikir alışverişlerim sonucunda aslında bu konu üzerinde çok daha fazla yazabilirim ama kısaca ancak bu şekilde anlatabildim hocam umarım faydalı olur

Saygılarımla
Honemeister.
[-] 2 kullanıcı teşekkür etti, Honemeister adlı kullanıcıya bu yorum için teşekkür edenler:
  • Biker, mustaphaturk
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Omega 6113 Porsuk Sakal Tıraş Fırçası mustaphaturk 2 4.182 20-05-2015, Saat: 20:15
Son Yorum: mustaphaturk
  Omega 652 Porsuk Sakal Tıraş Fırçası mustaphaturk 0 2.894 20-05-2015, Saat: 18:22
Son Yorum: mustaphaturk
  PORSUK KILINDAN YAPILAN TIRAŞ FIRÇASI ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ. Honemeister 0 5.524 04-02-2015, Saat: 13:47
Son Yorum: Honemeister

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi