***PLEASE USE THIS SITE NOT http://www.tirasim.com*** Lütfen önemli bulduğunuz özel mesajlar, resimler gibi dosyalarınızın yedeğini alınız. Üyelerimizin http://www.tirasim.com yerine http://www.yeni.tirasim.com adresini kullanmaları önemle rica olunur. Yeni sistem çalışmaları nedeniyle artık http://www.tirasim.com üzerine yapılacak olan her türlü mesaj, resim vb. yüklemeler silinecektir. Foruma http://www.yeni.tirasim.com üzerinden devam edebilirsiniz, tüm veriler aktarılmıştır. (September 28, 2017)

http://www.yeni.tirasim.com üzerinde herhangi bir sıkıntı yaşarsanız lütfen Özel Mesaj ya da mail yoluyla bildiriniz. Firefox tarayıcı ile denenmiştir. Not: Firefox Quantum Beta sürümü yayındadır. (September 28, 2017)


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
porsuk , kilindan , yapilan , tiraş , firçasi , çeşitleri , ve , özellikleri

PORSUK KILINDAN YAPILAN TIRAŞ FIRÇASI ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ.
#1
PURE BADGER

   

Pure badger kılı porsuğun üzerinde en çok bulunan kıldır. Islak tıraşa yeni başlayanlara yüksek kalite ve maliyetli fırçalara geçmeden önce önerebileceğim kıl çeşitlerindendir.Pure badger Kıl genellikle diğer çeşitlere gore kaba ve sert bir yapıdadır rengi siyah veya uçlar doğru biraz daha gri-bronz olarak gözükür.
Pure badger fırça kıllarının uçları genellikle kesilir  bu da uçlarının daha sert ve batıcı olmasını sağlar. Kimileri bu sert ve batıcı durumdan hoşlansada yüzümüze çok batan bir fırça genellikle iyi karşılanmaz.Sert sabunlarla kullanımda iyi köpük sağlar fakat köpük ve ısı tutması diğer kıl tiplerine gore çok düşüktür.Porsuğun büyük bölümünü kapladığı için çok bulunur ve buna bağlı olarak fiyatı düşüktür.

BEST BADGER
   

Best Badger pure badger’dan daha iyi kalitede ve porsuğun göbek alanındaki kıllardan yapılır. Gri kahverengi ve uçlara doğru biraz daha sarı –beyaz renk görülür.Best badger pure badger kıl tipine gore daha iyi ısı ve su tutar ve genellikle yoğun tıraş kremlerinde ve tıraş sabunlarında tercih edilir.Fırçanın uçları kesilmez  Kıllara  genellikle fırça hazırlanırken elde son şekli verilir..

Yüzümüze batma hissi bu fırçada pure tipine gore biraz daha azdır.Fırça üreticileri markalarına gore yoğun veya daha az yoğun best badger fırçalar imal edebilirler. Genellikle best badger tipleri kullanım sırasında pure badger fırçaya gore daha fazla yayılır  ve fırça kuruduktan sonra kendini toplar. Eğer yüzünüzde yayılan bir fırça arıyorsanız daha uzun kıl boyuna sahip 50-55mm arası bir best badger fırça seçebilirsiniz.Piyasada en çok bulunan ve kullanılan kıl tipidir.

SUPER BADGER

   

Super Badger kıl tipi best badger kıl tipinden daha yumuşak ve ince bir yapıya sahiptir. Genellikle porsuğun arka kısmından elde edilir kökleri sarı kahverengi uçlara doğru daha açık renk ve beyaz olabilir.Best badger tipine gore daha az batma hissi verir biraz daha iyi ısı tutar doğal olarak köpük tutmasıda best badgerdan iyidir.Eğer kıl boyu uzun bir super badger fırça seçerseniz best badgerdan daha fazla yayılan bir fırça elde edersiniz. Super badger kıl tipi ince yapıları sebebi ile fırçada daha yoğun yapıda olurlar bu da yumuşak ve lüks  bir fırça hissi verir.Yine bu ince kıl yapısı  sebebi ile super badger fırçalar best badger fırçalara gore daha çok yayılırlar..50-55mm arası fırçalar daha uygundur.Ağartılmış modellere rastlamak mümkündür. Bu ağartılmış modeller doğal olmadıkları için zamanla renkli Tıraş kremi ve sabunları  ile kullanım  ayrıca  su sertliğine gore can alıcı beyazlığını kaybederler ve uçları sararmaya başlar.Genellikle  tıraş kremlerinde kullanılır fakat tıraş sabunları ile  kullanılmasındada hiçbir sakınca yoktur. Ince yapılarından dolayı daha kibar kıl yapılı fırçalardır ve daha çok bakım isterler.Pahalı fırçalar sınıfına girerler…SILVERTİP BADGER

   
Silvertip Badger kıl porsuğun sadece boyun bölgesinde bulunan kıllardan yapılır.Az bulunduğu için en pahalı kıl tiplerinden biridir.
Super badger kıl tipine gore kıl uçları daha beyaz ve yumuşaktır ve uçları kesilmeden doğal hali ile fırça yapılır. Su ve ısı tutması en üst düzeydedir. Yüze batma hissi en aza inmiş modellerden biridir fakat ince kıl yapıları sebebi ile yayılan fırça tiplerindendir.Daha çok kremlerle kullanılsada sabun ilede kullanılır sert sabunlarda yumuşak kıl yapısı sebebi ile daha zor köpük yaparlar.Yüzde yumuşak ve masaj yapan bir etki bırakır. Super badger ile aralarında çok büyük farklar olmasada silvertip en iyi badger kıllarından biri kabul edilir.ince kıl yapısı dolayısı ile hassas fırçalardır bakıma ihtiyaç duyarlar, kullanırken fırçanın deforme olmaması için  fazla  bastırmamak gerekir .50-55mm olanları ideal fırçalardır.En pahalı fırçalar sınıfına girerler ,pure ve best badger kullandıktan sonra paranız varsa artık silvertip lüksünü yaşamalısınız.

ÖZEL MODELLER:
Pure Badger, Best Badger , Super,Silvertip fırçalar en fazla kullanılan fırçalar olmasına rağmen büyük fırça üreticileri simpson ,Rooney, plisson ,Shavemac, tarafından üretilen bazı standart dışı özel yapılı fırçalarda vardır. Bu badger kıl tipleri nadir görülür ..Bunalrdan birisi finest 2 band badger fırçalardır.

FINEST TWO BAND BADGER

   

Finest two band fırçalar sert ve yoğun kıl yapıları ve dip kısımları siyah yarıdan sonra uç kısımları beyaz olmaları sebebi ile 2 band olarak adlandırılırlar.Finest fırçalar özel olmaları ve az bulunur olmaları sebebi ile en pahalı fırçalardan biridir.Yoğun kıl yapısı  ile  super –silvertip badger ‘a gore daha dolgun yapıdadırlar dolayısı ile hem tıraş sabunu hemde tıraş kremi ile mükemmel uyum sağlarlar.Isı ve su tutmaları diğer kıl tiplerine gore en üst seviyededir. En büyük özelliklerinden birisi hafif şekilde yüze batma hissi veren beyaz uçlarıdır. Kesinlikle diğer kıl tipleri gibi aşırı yayılma dağılma yapmazlar.Kıl boyu 45-53mm arası ideal olurlar. Diğer kıl tipleri gibi bunlarında yapay olarak uçları ağartılmış modelleri vardır fakar zamanla renkli tıraş kremi ve sabunları ile kullanım sonucu suyun sertliğine gore uç kısımları sararmaya başlar.
Fırçanın bağ yapısına gore tepe kısmı bulb veya fan olarak isimlendirilir.
Bulb fırçalar daha çok ampul şeklinde yuvarlak yapılı fırçalardır,Fan sekilde olan fırçaların bağın üst kısmı bulb’a gore daha düz bir yapıda olur.
Eğer sizde yayılmayan dolgun fakat yüzünüzde hafif batma hissi vererek masaj yapan fırça arıyorsanız finest badger mutlaka denemelisiniz.


Sonuç:
Porsuk kılı doğal bir yapıya sahip olduğundan markadan markaya, aynı üreticide fırçadan fırçaya bile farklılıklar gösterebilir.Büyük markaların fırçaları el yapımı olduğundan her fırça birbirinden ölçü ve renk olarak farklıdır,dolayısı ile her fırçanın kendine has karakteristik artıları ve eksileri bulunabilir.
Yukarıdaki fırça kılı tiplerine gore sizde kendi zevkinize en uygun tıraş fırçasını alarak ıslak tıraşta en önemli parçalardan biri olan tıraş fırçası kısmını tamamlamış olursunuz.

TIRAŞ FIRÇASI BAKIMI VE KULLANIMI:

Yeni alınan fırçalar her ne kadar üretici firma tarafından temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş olsalar da doğal yapıda oldukları için üzerlerin de kılları olan hayvana ait kendine has kokuyu barındırırlar.

İlk olarak fırçamızı  saç kremi ilave edilmiş şampuanla güzelce elimizde  birkaç kez köpük yapacak şekilde yıkayıp en sonunda köpüklü olarak en az 1 gün bu şekilde bırakmalıyız. Ertesi gün fırçamızı yıkadığımızda daha yumuşak ve güzel kokulu kıllara sahip olduğunu görürüz.Kullanmadan once son kez bir bardak içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak veya 1 kaşık boraks karıştırarak fırçamızı bu çözelti içerisinde 2-3 dk karıştırıp daha sonra durulayarak doğal olarak kurumaya bırakabiliriz.Son yaptığımız boraks sirke karışımını 6 ayda veya 1 yılda bir kaz yaparak fırçamızın yıllık bakımını yapabiliriz. Kıl diplerinde biriken fazla sabun kalıntılarını  kullanılmış bir diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Fırçamızı kullanmadan once en az 1-2 dakika ılık su içerisinde bırakarak kılların su emmesini sağlamalı sonra düğüm başlangıcından hafifce sıkarak fazla suyun atılmasını sağlamalı ve sonra fazla bastırmadan sabun üzerinde gezdirmeliyiz.. Doğal tıraş fırçaları genellikle daha hassas fırçalar oldukları için aşırı sıcak su kullanmaktan kesinlikle kaçınmalı ve sabun üzerinde köpük yaparken dairesel hareketlerden kaçınmalı daha çok duvar boyarken yapılan sağa ve sola fırça hareketlerini yapmalıyız, bu şekilde yapılmayan hareketlerde porsuk fırçalarının orta kısımlarındaki kıllar kırılır ve zamanla o bölge kelleşmeye başlar.Aynı şekilde yüzümüzde fırçayı kullanırken dairesel hareketleri minimuma indirmeli ve sağa sola fırça hareketini yapmalıyız.

Fırçamızın işi bittiğinde iyice durulamalı ve kıllar içerisinde kalan fazla su düğümün fırça sapına yakın kısımdan sıkılarak atılmalı ve doğal olarak kurumaya bırakılmalı fazla güneş veya nemli yerde bırakılmamalı eğer seyahat fırçası ise kapalı kabına kurumadan asla konulmamalı ve son olarak saç kurutma makinesı ile asla kurutulmamalıdır.
Saygılarımla ,
Honemeister.
[-] 1 kullanıcı teşekkür etti, Honemeister adlı kullanıcıya bu yorum için teşekkür edenler:
  • Biker
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PARDUS HANDCRAFT TIRAŞ FIRÇALARI Honemeister 86 21.515 21-12-2018, Saat: 13:23
Son Yorum: Delidumrul
  SEMOGUE FOROAFEITADO LE 2016 TIRAS FIRÇASI Honemeister 4 1.748 31-12-2016, Saat: 15:12
Son Yorum: Honemeister
  Frank Shaving 38mm Finest 2 Band Tıraş Fırçası Honemeister 14 7.971 08-06-2016, Saat: 13:54
Son Yorum: İsmetaltan
  Frank Shaving Tıraş Fırçaları Honemeister 11 9.800 08-01-2016, Saat: 20:22
Son Yorum: Honemeister
  VIE-LONG EPSILON 2 BAND SUPER BADGER TIRAŞ FIRÇASI Honemeister 9 6.729 28-09-2015, Saat: 16:22
Son Yorum: Honemeister
  Vie-Long Epsilon Silvertip  Badger Tıraş Fırçası Honemeister 8 7.667 28-09-2015, Saat: 15:54
Son Yorum: Honemeister
  Acca Kappa 803 Tortoise Shell Tıraş Fırçası Honemeister 4 3.421 27-08-2015, Saat: 10:15
Son Yorum: Honemeister
  Butterscotch Sap Tıraş Fırçaları Honemeister 5 3.394 13-08-2015, Saat: 20:48
Son Yorum: kethuda57
  Omega 6113 Porsuk Sakal Tıraş Fırçası mustaphaturk 2 4.217 20-05-2015, Saat: 20:15
Son Yorum: mustaphaturk
  Omega 652 Porsuk Sakal Tıraş Fırçası mustaphaturk 0 2.916 20-05-2015, Saat: 18:22
Son Yorum: mustaphaturk

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi